close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 11 sierpnia 2017

  8 sierpnia 2017 roku w szkole w Słobodzie-Raszków – wsi o większości polskiej, położonej w północnej części Naddniestrza - miało miejsce przekazanie do użytkowania sprzętu komputerowego oraz innego wyposażenia ufundowanego przez polskiego przedsiębiorcę Ireneusza Derka - prezesa firmy Plastics Moldova SRL.

  Dziewięcioklasowa szkoła w Słobodzie-Raszków jest w Naddniestrzu jedyną tego rodzaju placówką, w której prowadzone jest nauczanie języka polskiego i historii Polski. W okolicznościowym spotkaniu w Słobodzie Raszków wzięli udział dyrektor szkoły Anatolij Roszka, nauczycielka języka polskiego Antonina Pietrasz, ofiarodawca Ireneusz Derek i jego współpracownicy – Ołeksandr Perec z Kijowa i Sergiu Toderici z Kiszyniowa, a także  udający się do pobliskiego Raszkowa naczelnik Michał Michalski z MKiDN, prof. dr hab. Janusz Smaza oraz konserwatorzy zabytków Radosław i Rafał Tusznio, a w imieniu Ambasady RP w Kiszyniowie - Jerzy Stankiewicz, chargé d’affaires i Anna Stankiewicz, referent ds. polonijnych. Pan Ireneusz Derek już po raz drugi podjął podobne działanie na terenie Mołdawii – w roku 2016  ufundował pracownię komputerową dla wiejskiej szkoły w Wiszniówce na południu kraju.

   

  Nowy sprzęt komputerowy, dostosowany do potrzeb uczniów, będzie wielką pomocą dla szkoły działającej w trudnych warunkach i zmagającej się z problemami finansowymi. W ciągu kilku godzin współpracownicy Pana Ireneusza Derka zainstalowali sprzęt, który jest gotów do użycia – pozostaje jedynie czekać na rozpoczęcie roku szkolnego

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: