close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej

   

 • 2008

 •  

  Podczas spotkania w dniu 08.12.08 z przebywającym z wizytą roboczą w RM ministrem rolnictwa i rozwoju wsi RP M. Sawickim, premier RM Z. Greceanîi oświadczyła, że jest zainteresowana przejęciem polskich doświadczeń w procesie integracji europejskiej.

  Sawicki zaznaczył, że proces przystępowania do europejskich struktur wspólnotowych, w tym i w dziedzinie rolnictwa, jest trudny i wymagający wielu wysiłków ze strony władz. Jednocześnie uzyskane wraz z przystąpieniem do UE wyniki dowodzą, że warto było dokładać starań. Minister uzasadnił swoją opinię m. in. wzrostem eksportu polskiej produkcji rolnej i spożywczej, który w 2008 r. osiągnął już wartość 10 mld EURO, z czego 80 proc. stanowi eksport na rynki unijne. Oznajmił, że w rozwoju polskiego przemysłu przetwórczego nieocenioną rolę odgrywają fundusze UE. Minister dokonał charakterystyki systemu zarządzania funduszami unijnymi, z których skorzystała Polska w okresie przed przystąpieniem do UE oraz już jako członek Unii.

  Premier wyraziła nadzieję, że polskie doświadczenia staną się pomocne dla RM, zwłaszcza w kwestii harmonizacji mołdawskiego ustawodawstwa do standardów europejskich.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: