close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej

   

 • WYDARZENIA Z ŻYCIA POLONII

 • 3 czerwca 2013

  W dniach 25-26 maja 2013 r. polonijna organizacja z Kiszyniowa „Polska Wiosna
  w Mołdawii” zorganizowała kolejną XIII edycję „Festiwalu Polska Wiosna w Mołdawii".

   

   

  To największe, cykliczne wydarzenie kulturalne polskiej diaspory zostało w tym roku zainaugurowane uroczystą mszą świętą sprawowaną przez biskupa Antona Cosa w Katedrze Opatrzności Bożej w Kiszyniowie.

   

  Główna część festiwalu, koncerty z udziałem zespołów polonijnych, odbyła się w ośrodku kultury „Ginta Latina” w Kiszyniowie. Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał ambasador RP w RM Artur Michalski i dyrektor Biura Kontaktów Międzyetnicznych pani Elena Bielakowa. Podczas inauguracji pani Oksana Bondarczuk - przewodnicząca organizacji „Polska Wiosna w Mołdawii” otrzymała dyplom z gratulacjami
  i podziękowaniami za wkład pracy w promocję festiwalu, podpisany przez premiera Republiki Mołdawii Iurie Leanca.

   

  Koncert rozpoczął się od wysłuchania hymnów: polskiego i mołdawskiego w wykonaniu zespołu „Warszawka” z Koła Rodzin Polskich ze wsi Grigorówka.

  Festiwal uświetniły m. in. występy gości festiwalu: pani Wiktorii Lech z Polski oraz pani Niny Krulikowskiej Zasłużonej Artystki RM.

   

  Zespół taneczny „Polacy Budżaka” działający w Komracie przy „Stowarzyszeniu Polaków Gagauzji” wykonał kilkanaście tańców, w tym kilka przy akompaniamencie orkiestry z Liceum Pedagogicznego im M.Czakira z Komratu. Zaprezentowali się również: zespół wokalny „Jaskółki” działającego przy „Domu Polskim w Bielcach” oraz  wokalno-taneczny zespół działający przy Kole Rodzin Polskich we wsi Styrcza.  Pokazy wokalne, taneczne oraz teatralne przedstawiło również Stowarzyszenie Polonii z Rybnicy, zespół „Koraliki” działający przy stowarzyszeniu „Jasna Góra” w Tiraspolu oraz „Swobodzianki”  ze Swobody Raszków. Na zakończenie pierwszego dnia festiwalu wystąpili jego organizatorzy - polonijna organizacja z Kiszyniowa „Polska Wiosna w Mołdawii.

   

  Po koncercie uczestnicy spotkania udali się do miejscowości  Vadul Lui Voda, gdzie w ośrodku wypoczynkowym nad brzegiem Dniestru kontynuowano zabawę. Przeprowadzono konkurs karaoke z polskimi piosenkami, odbyła się dyskoteka dla dzieci i młodzieży przy rytmach polskich zespołów. Świetnie bawiła się cała polska diaspora.

   

  Drugiego dnia festiwalu Związek Polskiej Młodzieży w Mołdawii zorganizował konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży poświęcony Międzynarodowemu Dniu Matki a zwycięscy otrzymali nagrody w postaci zestawów plastycznych.

  Młodzież z polonijnych zespołów tanecznych prezentowała nowe układy choreograficzne, uczyła zainteresowanych tańca ludowego i nowoczesnego. Cała Polonia śpiewała znane polskie piosenki. Radości i zabawie nie było końca. Wspaniała atmosfera spotkania udzieliła  się wszystkim uczestnikom.
  Kolejna edycja już za rok. Zapraszamy.

  DSC_9695
  DSC_9735
  DSC_9779
  DSC_9798
  DSC_9966
  DSC_9987

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: