close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • ARCHIWUM

 • 16 grudnia 2009

          17 grudnia 2009 r. Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski zaprezentuje Raport o sytuacji Polonii i Polaków za granicą. W konferencji prasowej towarzyszącej temu wydarzeniu udział wezmą również Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz Jan Borkowski, Sekretarz Stanu w MSZ.

          Opracowany przez Departament Współpracy z Polonią Raport stanowi pierwszą próbę przedstawienia w sposób kompleksowy polskiej diaspory w końcu pierwszej dekady XXI wieku. Intencją opracowania jest dostarczenie wieloaspektowej wiedzy o Polonii i Polakach w świecie.

          Na potrzeby Raportu zespół redakcyjny dokonał wyboru 30 państw, w których społeczności polskie są najliczniejsze, jak również w sposób istotny wpływają na politykę Rzeczypospolitej Polskiej lub państwa zamieszkania. Liczące się zbiorowości Polaków i osób o polskim rodowodzie obecne są w większości państw Europy, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz w Ameryce Południowej, w tym szczególnie w Argentynie i Brazylii, a także w Republice Południowej Afryki i Australii.

          Ogromnym walorem Raportu jest to, że po raz pierwszy w jednej publikacji zestawiono opinie i analizy pochodzące nie tylko z polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych oraz innych instytucji państwowych zajmujących się tą problematyką  na czele z Senatem i kilkunastoma resortami rządowymi, ale także organizacji pozarządowych. Warto podkreślić, że opracowanie zostało uzupełnione sprawozdaniami trzech najważniejszych organizacji  działających na rzecz Polonii i Polaków za granicą – Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Fundacji „Semper Polonia”.

  Uwaga redakcje!

          Zainteresowanych dziennikarzy zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się 17 grudnia o godz. 10.30 w gmachu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Al. J. Ch. Szucha 23. Wejście za okazaniem legitymacji prasowej.

  Piotr Paszkowski
  Rzecznik Prasowy

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: