close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 8 lutego 2018

  – Dzięki ustawie o IPN nastąpiło większe uwrażliwienie opinii publicznej – powiedział szef MSZ w rozmowie z redaktorem Jackiem Nizinkiewiczem.

  – Polska zyskuje w tym sensie, że uświadamia opinii międzynarodowej jaka była prawda ws. niemieckich obozów śmierci i Holokaustu. Świat usłyszał, że Polska nie była czynnikiem sprawczym Holokaustu – dodał.

   

  Zdaniem ministra nie można mówić o winie narodu polskiego za Holokaust, lecz o winie poszczególnych jednostek. – Były przypadki Polaków, którzy wydawali Żydów, ale to są przypadki osób, które działały pod niemiecką okupacją, w sytuacji kiedy państwo polskie nie istniało – zaznaczył.  – Nie chcemy zmieniać historii, wybielać haniebnych przypadków donoszenia na Żydów lub ich mordowania, ale nie będziemy pozwalać na oskarżanie państwa polskiego za Holokaust - dodał minister.

   

  Komentując reakcję sekretarza stanu USA Rexa Tillersona na podpisanie nowelizacji ustawy o IPN przez Prezydenta Andrzeja Dudę, szef polskiej dyplomacji powiedział, że wszystkie wątpliwości są wyjaśniane stronie amerykańskiej. – Nie ma konfliktu. Jest różnica zdań. Polska jest i będzie sojusznikiem USA dodał.

   

  Pytany o izraelskie reakcje na nowelizację ustawy, minister podkreślił, że prowadzone są rozmowy ze stroną izraelską. – Premier Izraela czy ambasador Anna Azari szukają porozumienia z Polską. Izraelski MSZ pozytywnie przyjął wystąpienie prezydenta Dudy – jako kontynuację dialogu – powiedział szef MSZ i podkreślił, że na mocy ustawy nie będą karani świadkowie historii czy historycy. – Nie możemy jednak dopuszczać do dalszego zakłamywania historii – zaznaczył minister.

   

  Odnosząc się do zapowiedzi uruchomienia wobec Polski art. 7, szef MSZ przypomniał, że Polska prowadzi w tej sprawie dialog z Komisją Europejską, a wniosek Komisji uznaje za nieuzasadniony i niesprawiedliwy. – W Polsce nie ma zagrożenia standardów europejskich, praworządności i demokracji po reformie wymiaru sprawiedliwości. Jestem zadowolony z dialogu z Fransem Timmermansem – powiedział minister.

   

  Źródło: Rzeczpospolita

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: