close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 7 lutego 2018

  Polsko-duńskie konsultacje sprawy delimitacji granicy morskiej na południe od Bornholmu odbyły się w dniu 7 lutego w Kopenhadze. Polskiej delegacji przewodniczył podsekretarz stanu w MSZ Piotr Wawrzyk.

  Podsumowując spotkanie wiceminister Wawrzyk podkreślił: „Liczymy, że nierozwiązana od 40 lat kwestia uzgodnień dotyczących rozgraniczenia wyłącznych stref ekonomicznych zostanie przez Polskę i Danię rozstrzygnięta w duchu dobrosąsiedzkich relacji, wszak nasze kraje są dziś sojusznikami w UE i NATO oraz blisko współpracują w licznych projektach w regionie Morza Bałtyckiego. Pomocna może okazać się utrwalona praktyka stosowania międzynarodowego prawa morza”. Kopenhaskie spotkanie odbyło się w dobrej atmosferze, a strony zgodziły się co do kontynuowania rozmów eksperckich w przedmiotowej sprawie.

   


  Znajdująca się na południe od Bornholmu tzw. „szara strefa” jest wynikiem nakładających się na siebie roszczeń Polski i Danii, zgłoszonych jeszcze w latach 70-tych XX w. Oba państwa odbywają konsultacje dotyczące tej kwestii.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: