close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 8 marca 2018

  – Nie trzeba dziś nikogo przekonywać, jak dobre są obecne relacje polsko-węgierskie – powiedział wiceszef polskiego MSZ Bartosz Cichocki podczas spotkania z węgierskim odpowiednikiem Kristófem Altuszem.

   

  Wiceszef polskiej dyplomacji Bartosz Cichocki spotkał się w czwartek, 8 marca, w Warszawie z Kristófem Altuszem podsekretarzem stanu ds. relacji europejskich i amerykańskich w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier. Wiceministrowie omówili stan wzajemnych relacji, współpracę gospodarczą oraz perspektywy realizacji wspólnych projektów w dziedzinie infrastruktury. Rozmawiano także o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, której Węgry obecnie przewodniczą.

   

  Wiceminister Bartosz Cichocki wskazywał na bezprecedensową intensywność stosunków bilateralnych, „czego najlepszym przykładem jest pierwsza wizyta zagraniczna premiera Mateusza Morawieckiego, która miała miejsce na Węgrzech, a także zbliżające się obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, w których wezmą udział prezydenci obu państw”.

   

  Rozmowy dotyczyły także kryzysu migracyjnego i jego skutków dla bezpieczeństwa europejskiego. Wiceszef polskiej dyplomacji zaznaczył, że Polska podtrzymuje swoje zaangażowanie i wsparcie dla organizacji udzielających pomocy bezpośrednio na miejscu. Poruszono także tematy z bieżącej agendy UE, w tym kwestię współpracy w ramach PESCO. W części poświęconej polityce bezpieczeństwa rozmawiano o przygotowaniach do tegorocznego szczytu NATO, współpracy regionalnej i sytuacji na wschodzie Ukrainy. Wiceministrowie omówili także sytuację mniejszości narodowych na Ukrainie.

   

  Wizyta węgierskiego wiceministra spraw zagranicznych w Warszawie odbywała się z inicjatywy strony polskiej i wpisuje się w mechanizm cyklicznych konsultacji politycznych na szczeblu wiceszefów MSZ.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: