close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WIADOMOŚCI

 • 8 marca 2018

  7 marca w Genewie odbyła się dyskusja „Mniejszości religijne w konfliktach zbrojnych: sytuacja w Afryce i na Bliskim Wschodzie”. Polska była pomysłodawcą i jednym z gospodarzy spotkania.

  Ochrona i promocja praw mniejszości religijnych pozostaje jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej w obszarze praw człowieka – mówił podczas otwarcia spotkania ambasador Zbigniew Czech, Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Genewie. Przejawem polskiego wsparcia dla mniejszości religijnych w konfliktach zbrojnych są m.in. pomoc humanitarna na obszarach objętych działaniami wojennymi oraz inicjatywy służące przybliżeniu sytuacji mniejszości religijnych społeczności międzynarodowej na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

   

   

  Z kolej Fareeda Abbas, przedstawicielka Jazydów, która padła ofiarą niewoli ISIS, wezwała społeczność międzynarodową do współpracy z rządem Iraku w celu ochrony ‎ mniejszości religijnych. – Jeśli nie podejmiemy wspólnych działań w celu ochrony ich praw, wkrótce na Bliskim Wschodzie może zabraknąć społeczności od zawsze zamieszkujących jego tereny – przekonywała.

  Głos podczas dyskusji zabrali również: Ahmed Shaheed, Specjalny Sprawozdawca Narodów Zjednoczonych ds. wolności religii i wyznania, ksiądz Juan José Aguirre-Muñoz, biskup Bangassou w Republice Środkowej Afryki, stały Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Genewie, dyrektor Alliance Defending Freedom na Europę, a także przedstawiciele kilku rządów.

  Wydarzenie odbyło się na marginesie 37. sesji Rady Praw Człowieka ONZ, która poświęcona jest m.in. kwestii wolności religii i wyznania. Obok Polski rolę gospodarzy pełniła Stolica Apostolska i organizacja pozarządowa Alliance Defending Freedom International. Organizację wsparły także Grecja, Jordania, Węgry oraz Aid to the Church in Need.

   

  Biuro Rzecznika Prasowego

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Tagi: ONZ Genewa

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: